Prognoza wzrostu cen mieszkań i kosztów kredytowania w 2021 roku

Zastanawiasz się, jak kształtują się warunki na rynku nieruchomości? Prognozy nie pozostawiają złudzeń – koszty mieszkań z roku na rok będą coraz wyższe, podobnie jak koszty kredytowania.

Prognoza wzrostu cen mieszkań i kosztów kredytowania w 2021 roku

Jeśli planujesz własne M, rozważ jego zakup już teraz – w artykule tłumaczymy, dlaczego taka decyzja może być dobrym krokiem.

Prognoza wzrostu cen mieszkań

Według prognozy ekonomistów Credit Agricole z lutego br. ceny mieszkań dla 7 największych miast Polski miały rosnąć w następującym tempie: 7,9% w 2021 r., 7,2% w 2022 r. i 6,9% w 2023 r. Po aktualizacji tej prognozy okazało się, że wzrost cen mieszkań będzie szybszy i wyniesie: 8,9% w 2021 r., 7,9% w 2022 r. i 7,3% w 2023 r.
Te statystyki pokazują, że z roku na rok własne M będzie coraz droższe. Eksperci przewidują, że przeciętna cena transakcyjna za metr mieszkania we wspomnianych 7 miastach wzrośnie do 2023 r. o prawie 2 tysiące złotych.

 

Dlaczego ceny mieszkań mogą rosnąć?

  • Na początku 2021 roku zaostrzono standardy techniczne dla budynków (nowelizacja WT 2021). Dodatkowo rządzący przyjęli ustawę o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Możesz zastanawiać się, jak te zmiany przełożą się na ceny mieszkań. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że kosztami związanymi z DFG i WT 2021 zostaną obciążeni kupujący, niż to, że deweloperzy zmniejszą marże.
  • Wysoki poziom inflacji sprawia, że ludzie są skłonniejsi do inwestycji i lokowania kapitału w nieruchomościach. Szacuje się, że nawet 2/3 mieszkań w Polsce kupowane jest w celach inwestycyjnych. Wpływa to na wysoki popyt, który wciąż przewyższa rynkową podaż, szczególnie w dużych miastach.
  • Polska jest jednym z nielicznych krajów OECD, w których nie obowiązuje podatek kastralny obliczany na podstawie wartości nieruchomości. To sprawia, że inwestorzy chętnie kupują kolejne mieszkania, jeśli tylko pozwalają im na to warunki finansowe.
  • Kredyty hipoteczne są obecnie tanie, a część banków obniżyła wysokość wkładu własnego do 10%. To spowodowało, że wiele osób o stosunkowo niewielkim kapitale zasiliło grono nabywców nieruchomości.

 

Prognoza cen mieszkań a pandemia

Sporo osób planujących zakup mieszkania spodziewało się, że pandemia przełoży się na spadek cen nieruchomości. Tak się jednak nie stało. Jak wskazuje analiza z 21 czerwca 2021 r. przeprowadzona przez PKO Bank Polski, w drugiej połowie 2020 r. wzrost cen spowolnił, ale nie zatrzymał się. Prawdopodobnie było to związane z faktem, że w ubiegłym roku zmalała liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych (jak informuje GUS, od stycznia do sierpnia 2020 roku była ona o 4,6% mniejsza niż w tym samym czasie w 2019 roku). Mniejsza ilość dostępnych mieszkań sprawiła, że dynamika wzrostu cen nieruchomości nie uległa znacznej zmianie.

Prognozy wzrostu kosztów kredytowania

Jak wcześniej wspomnieliśmy, obecnie osoby kupujące mieszkania mogą liczyć na wyjątkowo korzystne warunki kredytowe. Wraz z upływem czasu może się to jednak zmienić.

Rekordowo niskie stopy procentowe

Historycznie niskie stopy procentowe sprawiają, że zakup nieruchomości jest postrzegany jako atrakcyjna alternatywa dla lokat czy obligacji skarbowych. Mieszkanie to bezpieczna inwestycja, chroniąca oszczędności przed inflacją. Jednak eksperci przewidują, ze stopy procentowe mogą niebawem ulec podwyższeniu. Ekonomiści z banku Pekao twierdzą, że najprawdopodobniej odbędzie się to w marcu przyszłego roku, natomiast specjaliści PKO BP mówią, że podwyżka stóp procentowych czeka nas w połowie 2022 roku.
O ile wzrosną koszty kredytu?

Jakich podwyżek kosztów kredytowych możemy się spodziewać po podniesieniu stóp procentowych? Jeżeli utrzymają się obecne tendencje w zakresie wzrostu wynagrodzeń i spadku bezrobocia, za dziesięć lat rata kredytu może być aż o 20-30% wyższa niż obecnie. Dobrze mieć to na uwadze, podejmując decyzję o zakupie mieszkania za kredyt – nie warto zadłużać się do granic zdolności kredytowej. Lepiej zaciągnąć kredyt na kwotę, która pozwoli spłacić własne lokum, a jednocześnie nie pozbawi nas możliwości stworzenia poduszki finansowej.

Jesteś zainteresowany kupnem mieszkania, a może chciałbyś ulokować kapitał w innej inwestycji? Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o możliwościach – nasz doradca przyjrzy się Twojej sytuacji i zaproponuje rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Wojciech Stopa
Wojciech Stopa

Inwestor, prawnik, specjalista w zakresie prawa budowlanego oraz planowania przestrzennego. Odpowiada za samodzielną realizację inwestycji lub wspiera innych jako doradca prawno-biznesowy.

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.