Rynek pierwotny czy wtórny? 5 argumentów za mieszkaniem od dewelopera

Klamka zapadła - postanawiasz kupić własne M! Po przeglądnięciu kilku różnych ofert zaczynasz zastanawiać się, co jest bardziej opłacalne: mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego.

Rynek pierwotny czy wtórny? 5 argumentów za mieszkaniem od dewelopera

Z myślą o Twoich wątpliwościach przygotowaliśmy krótki poradnik. Znajdziesz w nim 5 ważnych kwestii, które powinieneś rozważyć, zanim podejmiesz decyzję o kupnie swojego lokum.

Sposób i standard wykończenia

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego daje Ci możliwość wykończenia mieszkania w wybranym przez Ciebie standardzie i w zgodzie z Twoim gustem. Dodatkowo w takim lokum możesz wprowadzać zmiany nawet na etapie budowy – większość deweloperów uwzględnia prośby Klientów w zakresie wyburzenia ścian działowych czy innego rozlokowania otworów drzwiowych.
Mieszkanie z rynku pierwotnego nie daje takiej swobody. Co prawda możesz wprowadzić się do niego praktycznie od razu, jeśli jest wykończone i umeblowane, pamiętaj jednak, że w zakresie standardu i stylu jesteś zdany na gust poprzedniego właściciela. Ewentualnie możesz przeprowadzić remont generalny takiego mieszkania, może jednak okazać się, że ze względu na ograniczenia techniczne czy błędy poprzednich ekip remontowych nie będziesz mógł urządzić swojego M tak, jak sobie wymarzyłeś. Dodatkowo remont mieszkania z rynku wtórnego jest drogi, zwłaszcza, jeśli wymaga zmiany instalacji elektrycznej, gazowej czy wodociągowej oraz wywózki dużej ilości gruzu i dawnego wyposażenia.

 

Możliwość wyboru inwestycji

Odpowiedni standard osiedla, funkcjonalny układ mieszkania, atrakcyjne otoczenie i odpowiednia lokalizacja – to jedne z głównych punktów, którymi większość z nas kieruje się przy wyborze wymarzonego M. Przy wyborze mieszkań z rynku wtórnego trudno znaleźć lokum, które spełnia wszystkie oczekiwania. Zazwyczaj trzeba iść na pewne kompromisy, np. wybrać mieszkanie o lepszym układzie funkcjonalnym kosztem lokalizacji blisko centrum. Jeśli chodzi o mieszkanie z rynku pierwotnego, wystarczy znaleźć inwestycję w odpowiadającej Ci lokalizacji – o standardzie i ostatecznym układzie mieszkania możesz zdecydować Ty sam.

 

Odpowiedzialność za wady

Nie zawsze jesteś w stanie wykryć wszystkie wady w mieszkaniu z rynku wtórnego – niektóre z nich mogą ujawnić się dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach od zamieszkania. Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, zawsze otrzymujesz 5-letnią gwarancję na wady fizyczne nieruchomości. Deweloper jest zobowiązany w tym okresie usunąć te wady, które nie są efektem Twojej działalności. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego co prawda możesz skorzystać z rękojmi, jednak już na etapie zakupu musisz upewnić się, że sprzedający nie zawarł w umowie zapisów ograniczających lub wyłączających zakres rękojmi. Tego rodzaju klauzule mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić Ci wyegzekwowanie od sprzedającego naprawy wykrytych wad.

 

Dodatkowe koszty

Wiele osób rozważa zakup nieruchomości z rynku wtórnego ze względu na brak dodatkowych kosztów (np. związanych z gruntownym wykończeniem). Niewielu jednak wie, że nabywca takiego mieszkania jest zobowiązany do zapłacenia podatku PCC (tzw. podatku od czynności cywilno-prawnych). Wynosi on 2% rynkowej wartości mieszkania. Jedynym sposobem na uniknięcie tej opłaty jest zakup lokum od firmy, która płaci podatek VAT od sprzedaży nieruchomości.

Dodatkowo po kupnie mieszkania z rynku wtórnego może okazać się, że składka na fundusz remontowy po pewnym czasie wzrośnie. Części wspólne, im starsze, tym częściej wymagają renowacji i naprawy usterek.

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, również ponosisz dodatkowe koszty, np. związane z kredytem czy czynnościami notarialnymi. Rzadko jednak są to opłaty, których unikniesz, kupując lokum ,,z drugiej ręki” (zapewne i tak postarasz się o kredyt bez względu na to, czy zdecydujesz się na rynek pierwotny, czy wtórny; podobnie jest z czynnościami prawnymi – musisz je dopełnić w obu przypadkach).Infrastruktura i standard osiedla

 

 

W większości nieruchomości z rynku pierwotnego infrastruktura jest na wysokim poziomie. Budynki mają windy, nowoczesne garaże, do parterowych mieszkań przynależą kameralne ogródki, a wszyscy mieszkańcy osiedla mogą korzystać z nowych placów zabaw, ławek i innych obiektów rekreacyjnych. Nie jest problemem także zakup miejsca postojowego – do większości mieszkań standardowo jest przypisane przynajmniej jedno, a często deweloper dopuszcza możliwość dokupienia także drugiego. Mieszkania z rynku wtórnego znajdują się w budynkach stawianych według starszej technologii, co może skutkować problemami z windą, ogrzewaniem (niedostateczne ocieplenie) czy wodociągami.

Choć mieszkanie z rynku wtórnego może wydawać się atrakcyjną opcją, rozważ wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujesz się na takie lokum. Rynek pierwotny daje więcej możliwości i swobody, a ponadto gwarantuje naprawę wad technicznych przez dewelopera i zazwyczaj oznacza wyższy standard całego osiedla.

Konrad Kargol
Konrad Kargol

Inwestor, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania pasjonat nowych technologii. Od lat z powodzeniem realizuje projekty biznesowe w branży medycznej, nowych technologii i budowlanej.

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.